Blog

Artykuły z zakresu działania firmy, oferowanych usług, bezpieczeństwa i reklamy.

Unikalność materiałów tekstowych na stronie

Dość dużo mówi się o unikalności materiałów zamieszczanych na stronach www zarówno w kontekście prawa autorskiego jak i sposobu w jaki wyszukiwarki postrzegają tekst i jego kopię i kiedy traktują go jako plagiat.

Kwestie prawne

Zgodnie z polskim prawem wszelkie materiały mające charakter dzieła (wlicza się w to zarówno projekt graficzny, fotografia, nagranie audio jak i zwykły akapit napisanego tekstu) są objęte ochroną prawa autorskiego. Oznacza to w praktyce że bez zgody autora nie możemy skopiować takiego tekstu, grafiki czy nagrania i wykorzystywać na swojej stronie. W pewnym zakresie można to zrobić na zasadzie "cytatu" odpowiednio oznaczając materiał jednak w praktyce na stronie zarobkowej cała zawartość musi być autorska lub prawa do komercyjnego wykorzystania materiału muszą zostać wcześniej wykupione.

Egzekwowanie sytuacji łamania prawa autorskiego

Przyznam ze nie jestem ekspertem w sprawach polskiego prawa ale znane mi są przypadki gdy firmy które nie dopatrzyły tych kwestii zostały pociągnięte do odpowiedzialności i konieczności wypłacenia odszkodowania na poziomie wielokrotności wartości dzieła.

Skąd wziąć materiały fotograficzne i video

Rynek sprzedaży fotografii, nagrań audio i video bardzo się rozwinął w przeciągu ostatnich 10 lat. Obecnie dostępne jest wiele serwisów internetowych które zajmują się dystrybucją takich materiałów. Konkurencja jest duża, ceny bardzo korzystne a poziom materiałów na prawdę wysoki. Wielu zawodowych fotografów i autorów innych mediów zarabia w ten sposób na życie. Dzięki platformom takim jak DepositPhotos.com, Fotolia.com, IStock.com i wielu mniej znanym można za niewielkie pieniądze nabyć wysokiej jakości fotografie w cenie od około 1$ za sztukę a dla fotografii w wysokich rozdzielczościach wykorzystywanych np. do druku - za około 10$/szt. Dużo zależy od wyboru serwisu i przeznaczenia materiałów ale zwykle koszt takich materiałów nie jest wysoki.

Skąd wziąć autorski tekst

O ile materiały graficzne można dość bezpiecznie wykorzystywać wielokrotnie na wielu stronach internetowych i innych mediach to tekst powinien być całkowicie unikalny. Oznacza to że nie można tekstu odkupić i wykorzystać wielokrotnie. Powinien zostać za każdym razem napisany od podstaw. Na szczęście z pomocą przychodzą usługi copywritingu czyli zawodowego pisania tekstów. Usługi te są świadczone przez osoby posiadające umiejętności i swobodę pisania wysokojakościowych tekstów na różne tematy. Czasami wymagają pewnego wsparcia merytorycznego od osoby znające zagadnienia techniczne ale dla większości tekstów wystarczy lista zagadnień jakie copywriter powinien poruszyć w materiale. Koszty przygotowania takich materiałów mogą się bardzo wahać, w szczególności w przypadku konieczności przygotowania dużej ilości materiałów tekstowych - np. opisów towaru w sklepie internetowym, jest to jednak jedyny sposób na pozyskanie legalnych treści na dobrym poziomie.

Unikalność tekstu dla wyszukiwarek

Drugim bardzo ważnym powodem dla którego powinniśmy przygotowywać unikalne materiały na firmową stronę www jest sposób w jaki wyszukiwarki odnoszą się do treści serwisu. Opisując to w bardzo dużym uproszczeniu brak takiego materiału prowadzi do traktowania naszego serwisu jako plagiat i znaczące obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwani. Google jak i inne serwisy wspomagające wyszukiwanie starają się zaprezentować użytkownikom jak najlepsze wyniki spełniające kryteria zapytania. Nikt nie chciałby otrzymać listy 10 kopii tego samego artykułu jako odpowiedzi na swoje pytanie.

W ciągu ostatnich kilku lat google podjął szereg kroków mających na celu promowanie unikalnych treści i karanie plagiatu. Dlatego dobry copywriting stał się kolejnym filarem usługi pozycjonowania stron www. 

Agencja reklamowa Sitte.pl
ul. Bursztynowa 31, 20-576, Lublin
NIP: 8671899428

Nasza firma świadczy bezpośrednie usługi lokalnie, najczęściej na terenie miast: Lublin i Warszawa jednak często działamy zdalnie dla firm z takich miast jak Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo. Mamy także klientów z innych Państw Europy i USA.

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Sitte.pl działa od 2012 r.

Szukaj