Blog

Artykuły z zakresu działania firmy, oferowanych usług, bezpieczeństwa i reklamy.

Strona firmowa CMS Wordpress, czy CMS Joomla

Dziś posiadanie funkcjonalnej i atrakcyjnej wizualnie strony firmowej to podstawa zaistnienia w biznesie. CMS, czyli system zarządzania treścią jest w tym przypadku niezwykle przydanym i niezwykle pożądanym narzędziem. Pojawienie się tych platform zrewolucjonizowało cały proces budowania stron internetowych. CMS uczynił go szybkim, tanim, łatwym i skutecznym. Obecnie szacuje się, że w oparciu o oprogramowanie do zarządzania treścią funkcjonuje ponad 68 milionów stron internetowych na świecie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat szczególnie dwa z nich Wordpress i Joomla! zyskały na popularności i są najczęściej wykorzystywane do tworzenia stron internetowych.

Zarówno Wordpress, jak i Joomla! to systemy open sourse, co oznacza, że z ich interfejsu można korzystać bezpłatnie. Oba te systemy funkcjonują bardzo długo na rynku i mają poszerzające się grono zwolenników. Chociaż to Wordpress może poszczycić się największym udziałem w rynku, gdyż obecnie kontroluje ok. 43% wszystkich stron działających w CMS. Joomla zaś funkcjonuje na ok. 6% stronach internetowych. Jednakże zarówno Wordpress, jak i Joomla są postrzegane jako najbardziej popularne systemy zarządzania treścią i uzupełniając się nawzajem swoimi ofertami zaspokajają zróżnicowany rynek. Obie platformy są znane z zaawansowanych możliwości dostosowywania i aktywnych społeczności. Chociaż WordPress i Joomla mają swoje zalety i wady, mogą być wykorzystane do stworzenia nowoczesnych, funkcjonalnych witryn. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym dwóm CMS –om, aby poznać dobrze ich cechy i dopasować któryś z nich do  potrzeb naszej firmy. Spróbujmy dokonać tego porównania na zasadzie przeglądu poszczególnych walorów:

1. Łatwość obsługi.

Prostota to pierwsza cecha, jaką wymieniają użytkownicy Wordpressa. Intuicyjny interfejs jest przyjazny nawet dla amatora. Stworzenie standardowej strony internetowej nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga dużego zaangażowania. Przy konieczności zaczerpnięcia z nieco zaawansowanych funkcji i rozszerzenia za pomocą wtyczek Wordpress będzie wymagać znacznie więcej uwagi. W przypadku Joomli stworzenie rozbudowanej atrakcyjnej witryny okazuje się od początku nieco trudniejsze.  Zawiera ona bowiem już w rdzeniu bardzo rozbudowane menu, po którym po prostu trzeba nauczyć się poruszać. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Joomla oferując katalog zaawansowanych opcji może wykazywać taki sam poziom trudności jak Wordpress, który został uzupełniony mnóstwem wtyczek z zewnętrznych zasobów.

2. Rozszerzalność

Zdecydowanie liczbą wtyczek wygrywa Wordpress. Jest to spowodowane zakresem społeczności globalnej. Po prostu Wordpress ma większą grupę programistów, którzy udostępniają darmowe i płatne rozszerzenia. Możemy zatem w bardzo szerokim zakresie rozszerzać funkcje tego CMS-a, choć trzeba przyznać, że z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to nieco ryzykowne. Tak liczne źródło zewnętrznych wtyczek staje się idealną okazją do włamań dla hakerów. Można zminimalizować to zagrożenie korzystając  z podstawowych pluginów lub po prostu poprzestając na zbudowaniu prostej wizytówki lub strony blogowej. Natomiast Joomla posiada  o wiele mniej możliwości rozszerzeń, część z tych najbardziej zaawansowanych jest płatna. Trzeba jednak przyznać, że w swojej instalowanej podstawowej opcji Joomla oferuje już z pudełka takie rozwiązania, które Wordpress może osiągnąć dopiero po ściągnięciu kilkunastu dodatkowych wtyczek. Jedną z takich wbudowanych w rdzeń funkcji Joomli jest choćby wielojęzyczność.

3. Funkcjonalność

Zdecydowanie najwięcej funkcji na starcie oferuje Joomla. Na podstawie jej podstawowej zainstalowanej wersji można od razu zbudować właściwie każdy rodzaj strony internetowej. Jommla idealna jest do stworzenia zarówno prostego bloga, aż po wielojęzyczną rozbudowaną witrynę. Absolutnie nie ma konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń, czy dodatków. Wordpress natomiast utrzymując swój nieskomplikowany charakter oferuje na start budowę strony internetowej tylko według jednego motywu. Został stworzony jako skrypt dedykowany do stworzenia bloga lub projektowania prostej strony internetowej. Aby stać się konkurencyjny pod względem funkcjonalności dla Joomli musi skorzystać z instalacji wielu wtyczek.

3. Zawartość szablonów i motywów szablonów

W oficjalnym katalogu WordPress posiada ponad 54 000 darmowych wtyczek oraz około 5000 darmowych motywów Do tego dochodzą tysiące motywów Premium. Natomiast Joomla oferuje około 8000 rozszerzeń wymienionych w oficjalnej bibliotece. Ilość zatem dodatkowych rozszerzeń Wordpressa jest imponująca. Warto jednak pamiętać, że czerpanie z nich może być obarczone ryzykiem ataku hakerskiego. Niemniej jednak warto podkreślić łatwość, z jaką można pobierać wtyczki, wystarczy je po prostu przeciągnąć na projekt strony, bez wykonywania dodatkowych czynności instalacyjnych. Natomiast biorąc pod uwagę samą zawartość katalogu Joomla, jak i liczbę dostępnych dodatkowych rozszerzeń, można stwierdzić, że również ten CMS posiada bardzo szerokie możliwości.

4. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Zarówno Wordpress, jak i Joomla są systemami, które wykazują dużą funkcjonalność w zakresie pozycjonowania strony internetowej. Trzeba jednak pamiętać, ze Wordpress ma przede wszystkim charakter skryptu, wszelkie opcje i możliwości można rozwijać dopiero po pobraniu odpowiedniej wtyczki. Joomla w swoich standardowych rozwiązaniach oferuje optymalizację adresów URL, sekcji nagłówków oraz samego układu treści na stronie internetowej. Zadba również o szybkość ładowania strony. Pamiętać należy, że w każdym przypadku skorzystania z CMS-a, nie tylko wspomnianych Wordpressa i Joomli, sam proces optymalizacji jest dynamiczny i wymaga stałej kontroli i aktualizacji.

5. Społeczność globalna

Istnienie globalnej społeczności jest niezwykle istotnym wsparciem dla każdego CMS-a. Użytkownicy i programiści skupieni wokół CMS mogą wymieniać się uwagami, poradami lub po prostu udostępniać nowe rozwiązania. W przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości łatwo jest odnaleźć pomoc techniczną. WordPress ze względu na swój rynkowy zasięg ma jedną z największych społeczności internetowych na świecie. Oczywiście udostępnia również wsparcie techniczne w języku polskim, które jest dostępne pod adresem pl.wordpress.org. Również Joomla oferuje ogromny wachlarz narzędzi programistycznych, tutoriali i porad na forum dyskusyjnym. Istnieje także odpowiednia strona społeczności internetowej w języku polskim joomla.pl.

6. Bezpieczeństwo

Oba systemy zostały stworzone z dbałością o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Ale należy przyznać, że są pewne okoliczności, które mogą wpływać negatywnie jej poziom. Niestety Wordpress za swoją bardzo dużą popularność płaci narażeniem się na częstsze ataki hakerskie. Konieczność korzystania z wtyczek z zasobów stron zewnętrznych jest obarczona ryzykiem zainfekowania wirusem. Joomla ze względu na to, ze w swojej standardowej wersji posiada już wiele opcji, które nie wymagają rozszerzeń, jest tym samym bardziej chroniona. Należy jednak przyznać, że zarówno programiści Wordpressa, jak i Joomli starają się udostępniać zaktualizowane i zmodernizowane bazy systemu. Warto zawsze pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu wrażliwych danych przez programistę.

Czy da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który CMS jest dla firmy lepszy: Wordpress, czy Joomla. Oba systemy posiadają swoje słabe i mocne strony. Aby wskazać odpowiedni i optymalny dla nas CMS należy najpierw wykonać konkretną analizę potrzeb i możliwości samej firmy. Bo może wystarczy prosta, ale atrakcyjna wizytówka w sieci? Może potrzeba rozwinąć system zarządzania rolami użytkowników lub treścią, zadbać o funkcjonalność bardzo rozbudowanej witryny?

Zawsze można skontaktować się z profesjonalnym programistą i zapytać o użytkowość danego systemu zarządzania treścią. Specjalista ze znajomością języków programowania, umiejętnością obsługi programów z pewnością może stać się wsparciem w wyborze i konfiguracji konkretnego CMS-a

Agencja reklamowa Sitte.pl
ul. Bursztynowa 31, 20-576, Lublin
NIP: 8671899428

Nasza firma świadczy bezpośrednie usługi lokalnie, najczęściej na terenie miast: Lublin i Warszawa jednak często działamy zdalnie dla firm z takich miast jak Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo. Mamy także klientów z innych Państw Europy i USA.

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Sitte.pl działa od 2012 r.

Szukaj