Blog

Artykuły z zakresu działania firmy, oferowanych usług, bezpieczeństwa i reklamy.

10 najpopularniejszych systemów CMS dla firmy

System zarządzania treścią CMS Content Management System to podstawowe i ważne narzędzie wykorzystywane szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak ważne jest szybkie, proste projektowanie i rozbudowa stron internetowych bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Oprogramowanie CMS pomaga efektywnie tworzyć, modyfikować i publikować treści na stronie internetowej przy użyciu prostego interfejsu i bez konieczności kodowania w językach HTML, Javascript lub PHP. Główną zatem zaletą systemu CMS jest możliwość samodzielnego i szybkiego zarządzania treścią witryny. Jest to szczególnie ważne, jeśli dysponuje się ograniczonymi zasobami technicznymi i czasowymi.

Wprowadzenie systemu CMS całkowicie zrewolucjonizowało rynek projektowania stron internetowych. Bo oto obok spersonalizowanych zaawansowanych stron WWW projektowanych przez programistów zaczęły powstawać dość szybko proste, ale przyjazne dla użytkowników witryny budowane na systemie zarządzania treścią. Obecnie istnieją setki programów CSM, które w mniejszym lub większym stopniu zaspokajają potrzeby użytkowników. Wśród nich są rozbudowane płatne aplikacje, kierowane szczególnie do dużych przedsiębiorstw, jak również funkcjonalne systemy open source. Poznajmy zatem 10 najpopularniejszych systemów zarządzania treścią CMS.

Wordpress

Wordpress od lat utrzymuje pozycję lidera wśród darmowych systemów zarządzania treścią pochłania aż 65 %  wszystkich witryn opartych o systemy zarządzania treścią. Wprowadzony w 2003 roku jako system blogowy nieustannie zwiększa swój udział w rynku i bardzo mocno wyprzedza konkurencję, mimo, iż hostowane strony internetowe również zaliczają dynamiczny wzrost. Swoją popularność Wordpress zyskał szczególnie dzięki samoobsługowej, prostej instalacji i  bogactwa wtyczek, szablonów i  motywów. Posiada on ponad 53 000 darmowych wtyczek oraz tysiące dodatkowych wtyczek premium, jak również zawiera ponad 5000 darmowych motywów z możliwością poszerzenia o tysiące motywów premium. Platformę tą oprócz niezwykłej łatwości użytkowania cechuje możliwość stałego rozszerzania zasobów oraz skorzystania z pomocy globalnej społeczności i programistów Wordpress. Warto wspomnieć, że ten najpopularniejszy system CMS jest bardzo dobrym narzędziem do pozycjonowania strony. Skutecznie wykorzystanie dostępnych wtyczek i zapełnienie strony odpowiednio zorganizowaną, atrakcyjną treścią  zagwarantuje dostosowanie strony internetowej do algorytmów Google. Dzięki Wordpress można w bardzo szybki i łatwy sposób nadać stronie internetowej cechy charakterystyczne tylko dla własnej marki. Nic zatem dziwnego, że platforma ta obsługuje dziś miliony witryn. Ma to też niestety swoje negatywne strony. Popularność Wordpress sprawia, że jest on najczęściej hakowanym systemem CMS. A w połączeniu z nieszczelnością wtyczek i oparciem się o zasoby z innych stron poddaje pod wątpliwość pełne bezpieczeństwo użytkowania tej platformy.

Joomla!

System Joomla! uważany jest za drugi najpopularniejszy CMS open source na rynku. Jego główną zaletą jest pełna elastyczność różnych typów treści. Posiada znacznie rozbudowany system zarządzania użytkownikami i treścią, co daje większe możliwości administrowania. Stąd też większa popularność tego systemu CMS wśród serwisów społecznościowych. Ponadto Joomla! obsługuje 64 języki bez konieczności korzystania z wtyczki z innej strony. Możliwość zastosowania przeróżnych szablonów dla różnych elementów treści pozwala na znaczne rozbudowanie witryny. Jednakże Joomla! jest systemem nieco bardziej wymagającym od Wordpress, trzeba niekiedy bezpośredniego ingerować w zapis kodu, co może być trudne dla początkujących użytkowników. Jednakże należy przyznać, że obsługa systemu nie jest aż tak zaawansowana, aby całkowicie utrudniała zarządzanie treścią. Po prostu Joomla! wymaga nieco więcej czasu na opanowanie obsługi. Wynagradza to jednak użytkownikom dostarczając im pełen wachlarz intuicyjnie działających funkcji do przygotowania strony i jej pozycjonowania w wyszukiwarkach.

Drupal

Istniejący od 2000 roku system od niedawna świętuje swoją popularność wśród systemów CMS. Cechuje go bardzo duża elastyczność treści, dlatego preferowany jest przez korporacje, czy agencje rządowe. Podkreśla się szczególnie bezpieczeństwo jego stosowania, posiada specjalną blokadę chroniącą przed atakiem hakerów. Opiera się o stabilny system kontroli dostępu, w którym można kreować nowe indywidualne uprawnienia. Drupal jest wielojęzyczny, obsługuje 8 najpopularniejszych języków. Niestety jednak wadą tego systemu CMS jest jego skomplikowany interfejs, niekoniecznie przyjazny dla początkującego użytkownika. Może okazać się konieczne dodatkowe wsparcie programisty. W zamian Drupal oferuje katalog 47 000 modułów i tysiące darmowych motywów. Jest zatem przyjaznym narzędziem  optymalizacji strony i jest przyjazny pod kątem pozycjonowania.

ModX Revolution

ModX zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie i łatwości obsługi. Jego funkcjonalność wyraża się w prostym interfejsie, który jest łatwy do opanowania nawet dla początkującego użytkownika. Stworzony został z myślą o możliwości zarządzania rozbudowanymi katalogami produktów i bazami danych. Szczególnie przydatny będzie w tworzeniu zaawansowanych serwisów internetowych. Bardzo dużą zaletą tego CMS-a jest dbałość o bezpieczeństwo użytkowania. System został zabezpieczony przed atakami hakerów, a dodatkowo posiada stałe wsparcie ze strony programistów platformy i społeczności globalnej. Warto też podkreślić wsparcie, jaki ModX daje w zakresie pozycjonowania serwisów, jest bardzo dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek.

ExpressionEngine 6

ExpressionEngine to kolejny elastyczny i bezpieczny system open source. Powstał jako komercyjny program do zarządzania treścią, ale z czasem został uzupełniony w bezpłatne opcje, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. Ma znacznie mniej własnych katalogów, ale daje możliwość skorzystania ze wsparcia ze stron trzecich. Na osobną wzmiankę zasługuje buforowanie danych w celu zmniejszenia obciążenia serwera bez utraty treści. ExpressionEngine umożliwia zarządzanie listami mailingowymi, wprowadzenie statystyk ruchu i narzędzi zapytań.

Magento

Magento open source to bardzo popularny, choć zaawansowany system e-commerce. W ramach jednego serwisu nawigującego możesz zarządzać kilkoma sklepami, w różnych krajach i w różnych językach. w konfigurację i konserwację, będziesz w stanie zbudować sklep internetowy z ogromnym asortymentem produktów i globalnym zasięgiem. Oferuje bardzo elastyczny i zróżnicowany system konfiguracji, ale wymaga wsparcia technicznego i doświadczenia administratorów. Jedną z wad Magento jest nadmierne wykorzystywanie zasobów serwera przy standardowej konfiguracji, dlatego raczej polecany jest dla większych przedsięwzięć, mogących skorzystać ze stałej pomocy programisty. Warto jednak podkreślić, że szeroki wachlarz opcji dostępnych w Magento, niestandardowe funkcje i szablony pozwolą szybko zbudować sklep internetowy z ogromnym asortymentem produktów i globalnym zasięgiem.

Typo 3

Typo 3 to bardzo zaawansowany i rozbudowany system CMS open source pisany w języku PHP i strukturach  baz danych SQL.  Posiada bardzo wiele możliwości. Z pewnością wyróżnia go posiadanie własnego języka skryptowego Typoscript. Modułowy charakter Typo 3 oraz jego duża rozszerzalność stawiają go w czołówce najchętniej wybieranych systemów CMS. Dodatkowo docenia się jego elastyczny sposób administrowania użytkownikami oraz bardzo szerokie możliwości zarządzania treścią. Swobodnie można dodawać m.in. zdjęcia, teksty i multimedia. Dokumentacja techniczna jest ogólnodostępna, zatem w przypadku tego systemu niezwykle szybko można uzyskać wsparcie na temat instalacji lub obsługi. Niemniej jednak w Typo 3 zwraca się uwagę na dość skomplikowaną konfigurację. Potrzeba nieco czasu i podstaw programistycznych, aby w pełni opanować obsługe tego CMS-a. Należy również zwrócić uwagę na to, że modułowość systemu i jego rozszerzalność idzie w parze z koniecznością posiadania ogromnych zasobów serwera. Mimo tego Typo 3 pozostaje bardzo korzystnym wyborem wśród wszystkich systemów zarządzania treścią, szczególnie dla bardzo dużych, posiadających odpowiednie zaplecze przedsiębiorstw.

Ghost

Ghost to niezwykle przyjazny i łatwy w obsłudze system CMS. Stworzony został z myślą o blogerach i profesjonalnych pisarzach, dlatego na początku jego funkcje głównie skupiały się na zarządzaniu treścią, a nie na budowaniu wszechstronnych witryn. Ghost powstał na bazie NodeJS, który jest frameworkiem JavaScript, może zatem być skonfigurowany na dowolnym serwerze. Najnowsza wersja Ghost wprowadziła bardzo wiele ulepszeń w zakresie interfejsu i funkcji panelu użytkownika. Dzięki temu stał się bardzo dobrym elastycznym programem do budowy witryny każdego typu, nawet e-commerce. Daje wszechstronne możliwości, począwszy od niestandardowego zarządzania witryną i użytkownikami, poprzez nawigowanie, subskrypcje, aż po optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Ghost posiada bardzo szerokie zaplecze techniczne. Ghost wykazuje dość wysoki poziom bezpieczeństwa, korzysta między innymi z SSL, tokenów, czy uwierzytelnienia OWASP. Jego bazy kodu są regularnie penetrowane i aktualizowane. Posiada też dość szerokie i łatwo dostępne zaplecze pomocy technicznej. Dla wielu Ghost to funkcjonalna i o wiele bezpieczniejsza alternatywa Wordpressa, dlatego w ostatnim czasie ten system zarządzania treścią bardzo zyskuje w rankingach popularności. Najbardziej znanym użytkownikiem Ghost-a jest Apple, słynący z dbałości o wysokie standardy.

Grav

Grav to prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkowników system do zarządzania treścią. Powstał w oparciu o język PHP i strukturze aplikacji Symfony. Grav jest niezwykle łatwy i szybki w instalacji, wystarczy rozpakować plik Zip. Udostępnia też błyskawiczną aktualizację wtyczek i motywów, dzięki czemu użytkownicy mają niemalże natychmiastowy pełny dostęp do różnorodnych rozwiązań. Rozszerzalność systemu Grav bowiem została oparta na innowacyjnym menadżerze pakietów, który umożliwia łatwy dostęp i instalację ulepszeń. Ponadto CMS Grav posiada wbudowany stabilny i ogromny interfejs programowania API, który zapewnia niezawodne współdziałanie ze stronami trzecimi i rozwój samej platformy. Grav został wyposażony w wiele funkcji i narzędzi potrzebnych do budowy wszechstronnej witryny. Wykorzystując szeroki katalog rozszerzeń można zbudować i zarządzać każdym typem treści, określić rolę użytkowników i przetwarzać dowolne pliki na stronie. Ze względu na swoją rozszerzalność tak naprawdę Grav nie ma ograniczeń projektowych, nie obciążając tym samym zasobów serwera i zapewniając szybką pracę.

Concrete5

Concrete5 jest kolejnym popularnym systemem CMS z grupy open source. Podkreśla się jego szczególną elastyczność oraz umożliwienie łatwego i szybkiego tworzenia i zarządzania treścią. Platforma Concrete5 umożliwia zbudowanie każdego typu witryny, zarówno o charakterze blogu, strony rządowej, portalu społecznościowego, czy też strony e-commerce. Ten system CMS zawiera podstawowy układ motywu, który może być rozszerzony. Concrete5 umożliwia swobodną pracę z zewnętrznymi widokami strony, cechuje go przyjazne, intuicyjne zarządzanie. Jest idealnym CMS dla osób początkujących, które chcą stworzyć przejrzystą, ciekawą, ale prostą witrynę.

Craft CMS

Craft CMS zyskuje swoją popularność ze względu na wiele możliwości rozbudowy motywów. Cechuje go skalowość i bardzo duża wydajność. To co wyróżnia ten system CMS to posiadanie własnej wtyczki SEO, SEOmatic, która jest bardzo zaawansowanym narzędziem zapewniającym renderowanie meta danych i tworzenie sitemapy Goggle. Ponieważ Craft CMS nie powstał jako platforma do blogowania, ale jako system do innowacyjnego zarządzania treścią stron internetowych, posiada wiele funkcjonalności ułatwiających m.in. kategoryzację tagów, edycję tekstu i zdjęć, tworzenie powiązanych stron, dodawanie komentarzy, podgląd na żywo, zarządzanie relacjami użytkowników i inne opcje, które dostarczają wszelkich ułatwień do zbudowania zróżnicowanej i działającej na różnych obszarach witryny. Warto jednak pamiętać, że Craft CMS nie posiada wbudowanych motywów, dlatego też użytkownik buduje swoją stronę całkowicie od podstaw. Ma to swoją zaletę, jeśli weźmie się pod uwagę bogactwo dostępnych wtyczek i możliwość całkowitego spersonalizowania witryny. Twórcy Craft CMS uwzględniają także konieczność dbania o bezpieczeństwo użytkowania platformy. Sam system  korzysta kilka razy w miesiącu z konsekwentnych aktualizacji dostarczanych przez przygotowany  zespół programistów. Obecnie Craft CMS bardzo zyskuje na popularności. Jednym z jego najbardziej znanych użytkowników jest Netflix.

Trudno jest stwierdzić, czy którykolwiek ze wspomnianych wyżej systemów CMS jest najlepszy. Rynek jest tak prężny i dynamiczny, że popularność okazuje się pojęciem co najmniej względnym. Przede wszystkim użytkownik musi kierować się swoją własną potrzebą, określić cel, jaki firma ma osiągnąć korzystając z CMS-a. Następnie należy oszacować zakres swoich zasobów i możliwości technicznych. Na rynku dostępnych jest kilkaset systemów zarządzania treścią. Można uwzględnić ranking popularności, ale trzeba wziąć pod uwagę, że najbardziej znany system jest też mocno podatny na ataki hakerskie. Z drugiej strony jednak mniej popularny CMS dysponuje niewielkim wsparciem społeczności programistów. Warto uwzględnić również możliwości rozwoju i aktualizacji samego systemu, funkcjonalność, niezawodność oraz użyteczność dostępnych na platformie opcji. Dopiero na podstawie tej analizy można pokusić się o wybór systemu, który spełniałby najwięcej wymagań dla naszej firmy.

Agencja reklamowa Sitte.pl
ul. Bursztynowa 31, 20-576, Lublin
NIP: 8671899428

Nasza firma świadczy bezpośrednie usługi lokalnie, najczęściej na terenie miast: Lublin i Warszawa jednak często działamy zdalnie dla firm z takich miast jak Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo. Mamy także klientów z innych Państw Europy i USA.

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Sitte.pl działa od 2012 r.

Szukaj