Blog

Artykuły z zakresu działania firmy, oferowanych usług, bezpieczeństwa i reklamy.

Jak stworzyć stronę internetową

Od czasu powstania pierwszej strony www w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii 9 sierpnia 1991 r. proces tworzenia stron internetowych stał się o wiele bardziej nowoczesny i w zasadzie powszechnie dostępny. Pierwsza strona była opublikowanym zwykłym dokumentem tekstowym.

Kilka słów o procesie tworzenia dobrych stron internetowych

Dziś nowoczesna, atrakcyjna strona internetowa jest platformą pozwalającą nie tylko skupić i utrzymać zainteresowanie odbiorcy, ale także wejść z nim w interakcje przynoszące wiele korzyści. Jak zatem obecnie wygląda tworzenie stron internetowych? Jak zrobić nowoczesną i atrakcyjną stronę internetową? Skorzystać z kreatora www, czy zlecić tworzenie strony www profesjonalistom?

Projekty stron www – od czegoś trzeba zacząć

Tworzenie dobrej strony internetowej zawsze zaczyna się od projektu. Projektowanie stron www to nie tylko budowanie schematów i szablonów, ale przede wszystkim staranne przygotowanie koncepcyjne. Polega ono na dokładnym sprecyzowaniu odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące celu strony, potencjalnych odbiorców, charakteru zawartości i budżetu. Ustalenie celu jest kluczowe w ogóle dla samego sensu tworzenia strony internetowej. Będzie on zupełnie inaczej realizowany w przypadku lokalnego biznesu, instytucji, marki, działalności społecznej, czy globalnej firmy. Czy strona internetowa ma być platformą sprzedażową twojej oferty?, prezentacją twoich zasobów intelektualnych?, czy wizytówką brandu w internecie? Chcesz zwiększyć sprzedaż?, utrwalić lub poprawić wizerunek?, czy znaleźć partnerów biznesowych? Konkretna odpowiedź na te pytania pozwoli ci na określenie oczekiwań wobec strony www. Kiedy już wyznaczysz cel strony internetowej, możesz przystąpić do poszukiwania narzędzi, dzięki którym po kolei będzie projektowana i tworzona strona www. Projektowanie strony na dalszym etapie powinno już krystalizować się w postaci planu. Polega on na ustaleniu układu zawartości. Jak ma wyglądać menu? Ile miejsca przeznaczysz na grafiki? Czy i gdzie umieścisz przyciski interakcji CTA? Jak ma wyglądać nawigacja strony internetowej? Ile miejsca potrzebujesz na materiały tekstowe? Co będzie zawierać stopka? To tylko kilka z wielu kwestii, które powinieneś rozważyć. Nie są to ani proste, ani szybkie decyzje. Przejrzysta i przyjemna w odbiorze strona internetowa bowiem musi być zgodna z wytycznymi tzw. User Experience, czyli zapewniać dobre wrażenie z korzystania przez użytkownika. Nawet posiłkując się gotowymi narzędziami prowadzącymi krok po kroku przez cały proces tworzenia strony www musisz nadal sam zadbać o takie kwestie, jak optymalizacja i pozycjonowanie strony, promocja i reklama, czy modernizacja strony pod kątem użytkowości.

Narzędzia do tworzenia strony internetowej

Jeśli sam nie posiadasz ani wiedzy, ani doświadczenia w zakresie projektowania i tworzenia stron internetowych możesz skorzystać z gotowych narzędzi, które pokażą, jak zrobić stronę internetową krok po kroku. Warto wspomnieć, że są to platformy nie wymagające znajomości języka programowania. Kodowanie może być potrzebne w przypadku wersji komercyjnych, wykupywanych wówczas, kiedy zdecydujesz się na modernizację strony internetowej, poszerzenie jej funkcjonalności lub standardów bezpieczeństwa. Korzystając z gotowych narzędzi do tworzenia stron internetowych musisz sam rozwiązać kwestię domeny oraz hostingu.

Jak zatem zrobić własną stronę internetową?:

  1. Możesz skorzystać z dostępnych nieskomplikowanych kreatorów, czyli gotowych motywów strony www. Takie strony są naprawdę bardzo proste w swej formie. Dodajesz logo, nazwę, umieszczasz treść i grafikę w wyznaczonym miejscu. Nie masz możliwości rozbudowy szablonu. Jeśli chciałbyś w jakikolwiek sposób ulepszyć stronę, zmodernizować stronę www, będziesz potrzebował wsparcia programisty. Strony z kreatora nie są skalowalne, ani elastyczne. Sztywno ustalony schemat nie stanowi ani o wyjątkowości strony, ani o jej unikalności. Wybierając ten sposób tworzenia strony internetowej nie musisz posiadać wiedzy programistycznej, ale decydujesz się na brak oryginalności i możliwości dopasowania do nowoczesnych trendów i oczekiwań współczesnego odbiorcy.
  2. Możesz skorzystać z platformy CMS, czyli systemu zarządzania treścią. To narzędzie bezpłatnie dostępne w internecie przeprowadzi cię przez cały proces tworzenia strony internetowej. Obecnie możesz wybierać spośród około pół tysiąca CMS-ów. Niektóre z nich umożliwiają dokupienie wersji rozszerzonych, z możliwością elastycznego rozwijania strony internetowej, jej skalowania, aktualizacji itp. Im bardziej rozbudowana jest platforma CMS, tym trudniej ją obsługiwać. Prosta, bezpłatna wersja Wordpress jest bardzo popularnym narzędziem do tworzenia stron internetowych, ale z kolei nieco trudniejsza Joomla lub Magenta zapewni możliwość wyboru i rozszerzenia wielu funkcjonalności. CMS-y są wynikiem zaangażowania społeczności globalnej, bez dodatkowego wsparcia programistycznego i opieki informatycznej firmy mogą być narażone na nieutrzymanie standardów bezpiecznej strony www.
  3. Możesz skorzystać z platformy SaaS, czyli gotowego oprogramowania w chmurze. Nie instalujesz oprogramowania na swoim komputerze, wszelkie funkcje zarządzania, konfiguracji i aktualizacji strony leżą po stronie usługodawcy, który udostępnił ci platformę. Nie masz dostępu do kodu źródłowego. Ten model wymaga cyklicznych opłat za dostęp i utrzymanie oprogramowania w chmurze.

Profesjonalne tworzenie stron internetowych

Jeśli potrzebujesz sprawnej, rozbudowanej i niezawodnej witryny internetowej możesz skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalnej firmy zajmującej się tworzeniem i modernizacją stron internetowych. Twoje oczekiwania są realizowane przez zespół kompetentnych ludzi posiadających wiedzę z wielu obszarów: m.in. programowania, SEO, e-marketingu, grafiki. Proces tworzenia strony internetowej jest konsultowany na kilku etapach, a po pomyślnej konfiguracji, podlega wnikliwym testom pod względem wydajności i zgodności z najwyższymi standardami dobrej strony www, efektywnego sklepu internetowego, czy też rozbudowanej witryny internetowej. Firma, której zlecisz tworzenie strony internetowej udzieli ci wszelkiego wsparcia technicznego, począwszy  od zakupu domeny, zadbania o hosting, responsywność, funkcjonalność, aż po zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. W przypadku Sitte.pl możesz zlecić tworzenie strony internetowej w oparciu o szablony dostępne w CMS np. atrakcyjnej i skalowalnej Joomla! lub popularnym Wordpress, bądź też zlecić zaprojektowanie i budowanie strony internetowej według indywidualnego projektu. Niezwykle atrakcyjną, nie tylko pod względem finansowym, ale i organizacyjnym formą zlecenia tworzenia strony internetowej jest skorzystanie z usługi strona internetowa w abonamencie.

Wybór najlepszej metody tworzenia strony internetowej tak naprawdę zależy od twoich oczekiwań i możliwości. Jeśli czujesz się swobodnie w kontakcie z interfejsem oprogramowania, twoja strona internetowa ma być prostą wizytówką, a nie rozbudowaną, funkcjonalną witryną wykorzystywaną do efektywnych interakcji z klientami, wystarczy ci prosty kreator. Natomiast jeśli chcesz, aby strona internetowa skutecznie i efektywnie realizowała twoją strategię biznesową, była odpowiedzią na potrzeby użytkowników zdecyduj się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z nami.

Agencja reklamowa Sitte.pl
ul. Bursztynowa 31, 20-576, Lublin
NIP: 8671899428

Nasza firma świadczy bezpośrednie usługi lokalnie, najczęściej na terenie miast: Lublin i Warszawa jednak często działamy zdalnie dla firm z takich miast jak Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo. Mamy także klientów z innych Państw Europy i USA.

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Sitte.pl działa od 2012 r.

Szukaj