Blog

Artykuły z zakresu działania firmy, oferowanych usług, bezpieczeństwa i reklamy.

User experience, czyli efektywne projektowanie stron internetowych

Nieustannie królem wśród trendów nowoczesnego webdesignu jest user experience (UX). Określa się go jako stosowanie  w procesie projektowania i tworzenia stron internetowych zbioru zasad i metod skoncentrowanych na potrzebach, preferencjach i doświadczeniach użytkowników, aby zapewnić im jak najlepsze i najbardziej efektywne doświadczenie podczas korzystania z witryny. Za podstawę wszelkich działań w tym zakresie uznaje się tu wnikliwe badania potrzeb i preferencji użytkowników, testowanie i analiza danych oraz tworzenie intuicyjnego i estetycznego interfejsu.

Optymalizacja UX polega na ciągłym monitorowaniu i ulepszaniu strony, ażeby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenie, zwiększyć zaangażowanie, konwersję i poprawić reputację marki. Nie sposób jednak omówić działań UX bez podnoszenia tematu subiektywnej oceny jakości strony, indywidualnych preferencji i gustów odbiorców. Osiągnięcie sukcesu w projektowaniu i modernizacji strony internetowej to zawsze będzie wypadkowa, którą wyznaczać będą nie tylko wspomniane wcześniej badania i suche fakty zsumowane w analizie, ale także doświadczenie i intuicja zespołu zajmującego się optymalizacją user experience. Bez wątpienia dziś sukces stron internetowych lub aplikacji mobilnych zależy od UX. Spróbujmy zatem nieco zgłębić temat. Poznajmy zasady i korzyści płynące z procesu optymalizacji pod kątem preferencji użytkowników. Zastanowimy się, jakie trudności wiążą się z procesem UX?. Jak osiągnąć sukces w optymalizacji user experience?

Jakie są korzyści tworzenia przyjaznych stron internetowych? Poznaj zalety user experience.

Zapewne jeśli poszukiwałeś informacji na temat user experience, zainteresują cię przede wszystkim korzyści wynikające z optymalizacji UX. W tym przypadku można mówić zarówno o krótkofalowych, jaki długofalowych pozytywnych skutkach. Stosowanie zasad i metod UX przy projektowaniu i modernizacji stron internetowych pozwala na tworzenie strony internetowej, która jest lepiej dostosowana do potrzeb i preferencji użytkowników, co przyciąga i zatrzymuje użytkowników, zwiększa konwersję i sprzedaż oraz poprawia pozycję w wynikach wyszukiwania. Zalety stosowania UX przy projektowaniu i modernizacji stron internetowych to między innymi:

 • Poprawa jakości i funkcjonalności strony, co przyciąga i zatrzymuje użytkowników.
 • Zwiększenie konwersji i sprzedaży dzięki lepszemu dostosowaniu do potrzeb i preferencji użytkowników.
 • Obniżenie kosztów związanych z projektowaniem i utrzymaniem strony, ponieważ projektowanie zgodnie z zasadami UX pozwala unikać błędów i niepotrzebnych rozwiązań.
 • Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania, ponieważ strony projektowane zgodnie z zasadami UX są często bardziej przyjazne dla wyszukiwarek internetowych.
 • Zapewnienie większej dostępności strony, co oznacza, że ​​strona jest łatwiej dostępna dla różnych grup użytkowników, takich jak osoby starsze, z niepełnosprawnością lub użytkownicy z niższym poziomem umiejętności technologicznych.
 • Zwiększenie zaangażowania użytkowników, co prowadzi do wyższych wskaźników zaangażowania, takich jak czas spędzony na stronie, liczba odwiedzin, liczba kliknięć i liczba powrotów.
 • Poprawa reputacji marki, ponieważ strony projektowane zgodnie z zasadami UX są często postrzegane jako bardziej profesjonalne i godne zaufania.

Z pewnością w przypadku znakomicie przygotowanej witryny pod kątem UX możesz także liczyć na  proces ich krótszy czas wprowadzania jej na rynek. Jest bardzo prawdopodobne, że zaoszczędzisz na opłacaniu kolejnych zespołów programistów i webdesignerów i skrócisz czas opracowywania i modernizowania projektu strony internetowej.

Należy pamiętać, że projektowanie zgodnie z zasadami UX to ciągły proces i wymaga stałego testowania i analizowania danych. Dlatego też ważne jest, aby stale monitorować i ulepszać stronę, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie dla użytkowników. Warto także wspomnieć, że projektowanie UX to nie tylko kwestia estetyki i funkcjonalności, ale także emocji i doświadczeń, które użytkownicy odczuwają podczas korzystania z strony. Dlatego też ważne jest, aby projektowanie UX obejmowało również badanie emocjonalne, aby lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje użytkowników oraz lepiej dostosować stronę do ich potrzeb.

User experience – skuteczność i trudności

Warto pamiętać, że projektowanie UX nie jest jednorazowym procesem, ale wymaga ciągłego monitorowania i ulepszania. To proces niezwykle skomplikowany, wymagający specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Choć z pewnością przynosi wiele korzyści w postaci choćby zwiększenia zasobów, to jednak może wiązać się tez z pewnymi trudnościami. Czy łatwo jest uzyskać znakomite rezultaty? Z czym należy się zmierzyć? Oto kilka czynników, które mogą być uznawane za problematyczne:

 1. Koszt: prawidłowy proces optymalizacji pod kątem UX wymaga specjalistów i specjalistycznych narzędzi. Zatrudnienie ekspertów może być kosztowne, aczkolwiek warto sobie uzmysłowić, że taki proces nie wiąże się z jednorazowym dużym wydatkiem. Jeśli całą sumę podzielimy na poszczególne okresy miesiące itp. to koszt optymalizacji UX wyjdzie relatywnie niski, a w odniesieniu do osiąganych zysków, wręcz całkowicie opłacalny.
 2. Czas: Projektowanie UX jest procesem ciągłym, co oznacza, że ​​potrzeba czasu na badanie, testowanie i analizowanie danych oraz na implementację zmian. Preferencje użytkowników nie stanowią constans, to zmienne, które są dynamiczne. Rozwijają się ludzie, technologie, kultury, cywilizacje. Trendy i upodobania pojawiają się nagle, a następnie ustępują miejsca kolejnym. Jeśli chcesz posiadać dobrze zaprojektowaną stronę, generować z niej zyski, to musisz liczyć się z przeznaczeniem ogromu czasu na proces UX.
 3. Trudności w połączeniu strategii różnych projektantów: projektowanie UX wymaga współpracy wielu specjalistów, takich jak programiści, specjaliści UX, graficy, copywriterzy itp. Czasem trudno jest połączyć różne opinie i osiągnąć konsensus co do najlepszych rozwiązań. Warto zatem swój projekt powierzyć ekipie z agencji interaktywnej, to współpracujący od dawna ze sobą i doświadczony zespół ekspertów. Wypracowane zasady działania, profesjonalna kooperacja, szybka komunikacja to zagwarantuje ci, że twój projekt będzie spójny i skuteczny.
 4. Trudności w przewidywaniu zachowania użytkownika: projektowanie UX opiera się na badaniu potrzeb i preferencji użytkownika, ale nie zawsze jest łatwo przewidzieć, jak użytkownicy będą korzystać z witryny. Może to prowadzić do trudności w projektowaniu i testowaniu rozwiązań.
 5. Nadmierne skupienie się na użytkowniku, to jest na konkretnej grupie docelowej, typie branży etc.. Oczywiście projektowanie UX koncentruje się na potrzebach i preferencjach użytkownika, tutaj uproszczone procedury, czytelność i interakcja jest niezwykle ważna i ma przynosić pełną satysfakcję z korzystania ze strony internetowej, czy aplikacji. Zamknięcie się jednak na jedną kategorię użytkowników nie przyniesie optymalnych korzyści, gdyż nie zrealizuje wszystkich założeń strategii UX.

Jak zoptymalizować stronę internetową pod kątem UX?

Poprawa UX twojej witryny lub aplikacji może prowadzić do zwiększenia satysfakcji klientów i lepszych wyników biznesowych. Dziś większość firm przeniosła w całości lub w ogromnej części swoje usługi do internetu. Konkurencja zatem jest olbrzymia w każdej branży. Dlatego tak ważne jest user experience, jeśli kontakt użytkownika z twoją stroną okaże się przyjemny i w jego ocenie, zadowalający, nie będzie poszukiwał innych opcji, chętnie wróci do znanego i lubianego interfejsu. UX pozwala na wytworzenie  interakcji, której użytkownik doświadcza z witryną, marką, produktem. W istocie  to satysfakcjonujące doświadczenie interakcji przekształca się w trwałe wrażenie, które możesz później z łatwością przeliczyć na zyski. Aby uzyskać taki efekt należy podejść do kompleksowej optymalizacji procesu UX. Specjaliści wskazują na kilka podstawowym elementów, które należy uwzględnić. Należą do nich zarówno narzędzia techniczne, jak i elementy odwołujące się do sfery emocjonalnej i psychicznej człowieka. Dotyczą one między innymi uproszczenia interfejsu i nawigacji, poprawy przejrzystości grafiki i tekstów, wprowadzenia elementów interakcji, skrócenie ścieżek zakupowych oraz bardzo wiele innych skutecznych technik pozwalających na zwiększenie satysfakcji z korzystania z witryny, czy aplikacji. 

Jak w 5 krokach zrealizować skuteczny proces UX?

 1. Ustal priorytety, podsumuj w briefie strategię biznesową i cel witryny (marki, produktu),
 2. Stwórz scenariusze dla użytkowników, dopracuj do każdego interfejs i wprowadź prototypy,
 3. Zweryfikuj pomysły, przetestuj prototypy, konsultuj zmiany w gronie specjalistów,
 4. Implementuj zmiany
 5. Wykonaj audyt witryny.

Optymalizacja UX nie jest szeregiem działań o charakterze liniowym. To iteracyjny długotrwały i zróżnicowany proces, w którym poszczególne etapy i akcje nakładają się na siebie w różnym stopniu i zakresie. Oznacza to, że istnieje możliwość testowania i weryfikacji działań w dowolnym momencie. To pozwala na odnalezienie dystansu i dalszą poprawę UX. Niektórzy znawcy twierdzą, że dobry projekt nigdy nie będzie w 100% doskonały, ale za to będzie najlepszy ze wszystkich – to oznacza, że będzie w najwyższym stopniu dopasowany do preferencji użytkownika. Jeśli zatem zależy ci na witrynie, którą zyska popularność wśród użytkowników, rozważ projektowanie stron internetowych i modernizację w oparciu o wytyczne UX. Ze względu na kompleksowość działań warto optymalizację user experience powierzyć agencji interaktywnej zrzeszającej doświadczonych specjalistów webdesignu. Skontaktuj się z Sitte.pl i przedstaw na m swoje oczekiwania.

Sitte.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 606 281 023Agencja reklamowa Sitte.pl
ul. Bursztynowa 31, 20-576, Lublin
NIP: 8671899428

Nasza firma świadczy bezpośrednie usługi lokalnie, najczęściej na terenie miast: Lublin i Warszawa jednak często działamy zdalnie dla firm z takich miast jak Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo. Mamy także klientów z innych Państw Europy i USA.

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Sitte.pl działa od 2012 r.

Szukaj