SSL (Secure Socket Layer) to nazwa protokołu sieciowego, który jest powszechnie używany do zabezpieczania komunikacji w celu szyfrowania danych. Protokół został wprowadzony w 1994 roku przez firmę Netscape i jest powszechnie stosowany przez te firmy, które chcą zapewnić bezpieczny standard przesyłania danych personalnych, loginów lub haseł w sieci. Protokół jest narzędziem, który pozwala zapewnić o wiarygodności witryny i zapewnia zaufanie użytkowników. Do szyfrowania danych stosuje się certyfikat zawierający stosowną długość klucza. Im dłuższy klucz, tym trudniej go odczytać, co daje wyższy poziom zabezpieczenia. O zastosowaniu protokołu bezpieczeństwa użytkownik może dowiedzieć się z postaci oznaczenia adresu URL. W przypadku szyfrowania danych adres rozpoczyna przedrostek „https://” w przypadku braku zabezpieczeń jest to http://. Ponadto przed adresem bardzo często umieszczana jest ikonka kłódki. W większości przypadków zastosowanie znajdują następujące rodzaje SSL:
- DV (Domain Validation) podstawowa forma certyfikatu, który szyfruje dane tylko w obrębie domeny.
- OV (Organization Validation) – to protokół, który potwierdza nie tylko autentyczność witryny, ale również jej właściciela, sprawdzane są jego dane i dane firmy.
- EV (Extended Validation) – protokół potwierdza wiarygodność firmy, poprzez jej całkowite uwierzytelnienie. Pasek adresu wówczas zaznaczony jest zielonym kolorem. Z najwyzszegoi uwierzytelnienia korzystają instytucje finansowe lub np. rządowe.